avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract vanzare-cumparare

Buna ziua,problema mea este urmatoarea,in anul 1998,bunica cumpara o casa ,iar in contract mama isi rezerva dreptul de a locui intr-o camera,si la notariat semneaza alaturi de bunica mea ,in anul 2005 bunica imi vinde casa,mama intre timp pleaca din tara si nu mai stim nimic de ea ,sa recasatorit si nu mai vrea sa tina legatura cu noi cei din familie,acesta fiind si motivul pt care bunica imi vinde accea casa,cu clauza de intretinere,tocmai pt a avea grija de ea la batranete,cand mi-a vandut casa la notariat nu a fost necesara semnatura mamei,dar sa transmis si acel drept de abitatie,specific ca bunica traieste si are alta locuinta,in prezent eu doresc sa vand acceasta locuinta ,pentru a-mi achita niste datorii la banci,dar la notariat mi sa spus ca nu pot vinde decat cu semnatura mamei ,desi in contractul incheiat intre bunica si mine ,nu exista semnatura mamei,ce pot face in acceasta situatie,eu nici nu locuiesc in accea casa ,si intampin probleme,au spart-o hotii,se degradeaza,ce solutii exista la acceasta problema,un notar mi-a sugerat sa apelez la instanta pe motiv ca ar exista o grseala in noul contract si anume lipsa semnaturii mamei,ce sugestii si sfaturi imi dati,de mama nu am cum sa aflu ,legatura sa pierdut de multi ani.va multumesc
















Cel mai recent răspuns: MARIO-FLORA NECTARIA , Avocat 14:52, 4 Februarie 2016
Numai prin instanta puteti sa desfiintati dreptul de uzufruct viager al mamei.
E ok fara sem,natura, dar cine-o cumpara cu abitatie? Dv. ati cumparat-o asa, era in familie, alta situatie.
Mergeti in instanta sa radiati dreptul mamei. Verificati intai la unn avocat conditiile.
Trebuie sa introduceti in instanta o actiune urmând ca in baza probatoriului sa obtineti o sentinta prin care este radiat dreptul mamei de uzufruct viager asupra acestei case si ulterior veti putea vinde imobilul fara semnatura mamei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract vanzare cumparare, paula38 paula38 Buna ziua ,situatia mea este urmatoarea,in urma cu 10 ani bunicii mi-au vandut un imobil cu clauza de intretinere,intre timp bunicul a murit ,in contract este ... (vezi toată discuția)
Drept de folosinta sau abitatie? paula38 paula38 Buna ziua,in urma cu 10 ani ,bunica mi-a vandut un imobil cu clauza de intretinere,dar in contract este mentionat faptul ca mama are dreptul de a locui intr-o ... (vezi toată discuția)
Proprietate anca800 anca800 Buna ziua ,in urma cu citiva ani bunica din partea mamei mi-a vindut o casa ,contract C-V ,in schimb in cuprinsul contractului scrie ca mama mea are dreptul de ... (vezi toată discuția)