Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract vanzare-cumparare

Buna ziua,problema mea este urmatoarea,in anul 1998,bunica cumpara o casa ,iar in contract mama isi rezerva dreptul de a locui intr-o camera,si la notariat semneaza alaturi de bunica mea ,in anul 2005 bunica imi vinde casa,mama intre timp pleaca din tara si nu mai stim nimic de ea ,sa recasatorit si nu mai vrea sa tina legatura cu noi cei din familie,acesta fiind si motivul pt care bunica imi vinde accea casa,cu clauza de intretinere,tocmai pt a avea grija de ea la batranete,cand mi-a vandut casa la notariat nu a fost necesara semnatura mamei,dar sa transmis si acel drept de abitatie,specific ca bunica traieste si are alta locuinta,in prezent eu doresc sa vand acceasta locuinta ,pentru a-mi achita niste datorii la banci,dar la notariat mi sa spus ca nu pot vinde decat cu semnatura mamei ,desi in contractul incheiat intre bunica si mine ,nu exista semnatura mamei,ce pot face in acceasta situatie,eu nici nu locuiesc in accea casa ,si intampin probleme,au spart-o hotii,se degradeaza,ce solutii exista la acceasta problema,un notar mi-a sugerat sa apelez la instanta pe motiv ca ar exista o grseala in noul contract si anume lipsa semnaturii mamei,ce sugestii si sfaturi imi dati,de mama nu am cum sa aflu ,legatura sa pierdut de multi ani.va multumesc

Numai prin instanta puteti sa desfiintati dreptul de uzufruct viager al mamei.
E ok fara sem,natura, dar cine-o cumpara cu abitatie? Dv. ati cumparat-o asa, era in familie, alta situatie.
Mergeti in instanta sa radiati dreptul mamei. Verificati intai la unn avocat conditiile.
Trebuie sa introduceti in instanta o actiune urmând ca in baza probatoriului sa obtineti o sentinta prin care este radiat dreptul mamei de uzufruct viager asupra acestei case si ulterior veti putea vinde imobilul fara semnatura mamei.