Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Delapidare si fals sub semnatura privata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Delapidare si fals sub semnatura privata

Buna ziua!va rog sa ma ajutati in aceasta problema
Am delapidat suma de 70000 lei la o societate.dosarul e la politie.am recunoscut .am falsificat chitanta rosie.am dat banii inapoi firmei.am incheiat act la notar ca lr am dat banii si ei nu mai au pretentii in proces.nu se mai constitue parte civila pe care l am depus la politie.
.de la politie mi s a dat un act in care scrie ca s a inceput urmarirea penala.acu ce mai urmeaza?am avocat ,care mi a zis ca tb sa astept citatia de la procuror.asa e ?sau tb sa caut alt avocat? Si ce pedeapsa crede ti ca o sa mi se dea?
Va multumesc!
Ati fost chemat sa va aduca la cunostinta calitatea de suspect, ati dat declaratii?
Faptul ca ati achitat prejudiciul o sa fie retinut ca circumstanta atenuanta la individualizarea pedepsei.
Daca ati savarsit infractiunea de delapidare, pedeapsa este inchisoare de la 2 la 7 ani, iar in cazul infractiunii de fals in inscrisuri sub semnatura privata pedeapsa este inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau amenda.
da , am fost chemat la declaratii. am recunoscut fapta.
exista posibilitatea sa mi se de a sentinta cu suspendare sau cu executare?
Modalitatea de executare a pedepsei este la latitudinea instantei de judecata.