Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Delapidare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Delapidare

Buna ziua,am comis fapta de delapidare in urma cu cateva luni....prejudiciul este undeva la 3000 lei ,am recunoscut fapta de prima data a politie,apoi am fost iar chemata si la fel.Acum ...am primit citatie.Avand in vedere ca este prima data cand fac asta si nu mai am antecedente si am recunoscut fapta,care sunt sansele?Va multumesc.
Daca ati recunoscut si ati acoperit si prejudiciul, totul depinde de parchet si de judecatorul care va judeca. Puteti primi o pedeapsa cu suspendare sau amenda. Angajati un avocat!!
clautugui, utilizator
Va multumesc foarte mult.
Daca prejudiciul este recuperat integral aveti sanse mari la o pedeapsa cu suspendare.

Daca prejudiciul nu este achitat ar fi indicat sa va angajati avocat pentru a se pleda pentru o pedeapsa cu suspendare la modul atent.

Instanta de judecata poate dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei in cazul concursului de infractiuni , daca pedeapsa aplicata este de 2 ani.

Suspendarea conditionata sub supraveghere poate fi dispusa in cazul infractiunilor concurente daca pedeapsa efectiv aplicata este de 3 ani.

Instanta de judecata poate dispune individualizarea pedepsei cu inchisoarea in cele doua moduri expuse mai sus daca aprecieaza ca scopul pedepsei poate fi atins fara a exista privarea de liberatate.

Asadar, modalitatile de individualizare judiciara a pedepsei reprezinta o facultate a instantei de judecata, nu o obligatie.

In vederea justei individualizari a pedepsei, instanta de judecata va avea in vedere intreaga situatie de fapt.( se va retine, asadar , faptul ca prejudiciul a fost recuperat.De asemenea, in vederea dozarii pedepsei instanta va retine recunoasterea infractiunii si existenta unui atitudine cooperante, in vederea aflarii adevarului, pe parcursul procesului penal ).