Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... martori la divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

martori la divort

buna ziua, as putea sa folosesc ca martor intr-un proces de divort pe tatal meu ? ( eu sunt paratul ).

va multumesc frumos !
Da.
Buna ziua,
DA! In materia divortului pot sa fie citati si audiati ca martori si membrii familiei
Art. 316 Cpc - Ascultarea rudelor şi afinilor

În procesele privitoare la filiaţie, divorţ şi alte raporturi de familie se vor putea asculta rudele şi afinii prevăzuţi la art. 315, în afară de descendenţi.

Art. 315 - Persoanele care nu pot fi ascultate ca martori

(1) Nu pot fi martori:

1. rudele şi afinii până la gradul al treilea inclusiv;

2. soţul, fostul soţ, logodnicul ori concubinul;

3. cei aflaţi în duşmănie sau în legături de interese cu vreuna dintre părţi;

4. persoanele puse sub interdicţie judecătorească;

5. cei condamnaţi pentru mărturie mincinoasă.

(2) Părţile pot conveni, expres sau tacit, să fie ascultate ca martori şi persoanele prevăzute la alin. (1) pct. 1-3.

Avand in vedere specificul relatiilor de familie (relatii ce presupun o anumita intimitate si apropiere afectiva pt a se afla in cercul persoanelor din familie) se accepta ca martor tatal dvs.