Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Martor la procesul de partaj
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Martor la procesul de partaj

Copiii majori ai celor implicați în proces de partaj au voie conform legii sa fie martori la proces?
Art. 315 - Persoanele care nu pot fi ascultate ca martori
(1) Nu pot fi martori:
1. rudele şi afinii până la gradul al treilea inclusiv;
2. soţul, fostul soţ, logodnicul ori concubinul;
3. cei aflaţi în duşmănie sau în legături de interese cu vreuna dintre părţi;
4. persoanele puse sub interdicţie judecătorească;
5. cei condamnaţi pentru mărturie mincinoasă.

Art. 316 - Ascultarea rudelor şi afinilor

În procesele privitoare la filiaţie, divorţ şi alte raporturi de familie se vor putea asculta rudele şi afinii prevăzuţi la art. 315, în afară de descendenţi.

Asadar prin prisma prevederilor legale, copii nu pot fi ascultati ca martori nici in procesele de divort/familie si nici in cel de partaj.
Da, legea interzice cu desavarsire audierea in calitate de martori a descendentilor.

Nu stiu daca este chiar corect dar asa este legea.
Considerentul ar fi acela ca un copil poate fi partinitor...desi stie foarte bine absolut tot...