Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Asociatie de parinti in gradinita
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Asociatie de parinti in gradinita

buna ziua,
voi deveni membru intr-o asociatie de parinti,in urma consimtamantului meu de a tine contabilitatea asociatiei.Mentionez ca asociatia este nonprofit,avand venituri numai din donatii si sponsorizari,este formata din mai putin de 15 mebrii. intrebarea mea este,cum se tine evidenta contabila la aceste asociatii?
in partida dubla
se depun declaratii fiscale
se depune bilant
multumesc
Da. Se tine contabilitatea specifica ong-urilor, in partida dubla, cu plan de conturi specific ong, cu bilant anual semnat de catre contabil autorizat membru ceccar, cu d101 pentru ong.