Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... concurs de recrutare functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

concurs de recrutare functionar public

Este legal sa se ceara 9 ani de vechime pe un posst de functionar public clasa aIII-a, grad superior daca cel care a demisionat a avut vechime de 9 ani
Art.57 din Legea 188/1999:
(5) Condiţiile minime de vechime în specialitatea studiilor necesare participării la concursul de recrutare organizat pentru ocuparea funcţiilor publice de execuţie se stabilesc astfel:
a) un an în specialitatea studiilor necesare exercitării funcţiei publice, pentru ocuparea funcţiilor publice de execuţie de grad profesional asistent din clasa I, 8 luni pentru ocuparea funcţiilor publice de execuţie de grad profesional asistent din clasa a II-a sau 6 luni pentru ocuparea funcţiilor publice de execuţie de grad profesional asistent din clasa a III-a;
b) 5 ani în specialitatea studiilor necesare exercitării funcţiei publice, pentru ocuparea funcţiilor publice de execuţie de grad profesional principal;
c) 9 ani în specialitatea studiilor necesare exercitării funcţiei publice, pentru ocuparea funcţiilor publice de execuţie de grad profesional superior.