Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... concurs functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

concurs functionar public

din pacate nu ma incadrez la consilier principal, cel putin asa sustine Legea 188/1999, functionarilor publici, art. 57, sau cel putin asa sustine comisia de verificare a dosarelor. Deoarece, nu stiu de ce, nu se ia in calcul DATA absolvirii studiilor superioare, si se trece ca si conditie ,,vechime in specialitatea studiilor,, Puteti sa mi explicati diferenta? ca eu nu inteleg! si, de aceea, am ratat un concurs! ma repet: din 02.05.2007 incadrat pe referent, in 2011 referent superior, in 2011, iulie, am absolvit facultatea, dar postul a fost transformat abia in mai 2012 in consilier asistent, si am incheiat contractul in 26.02.2016! pentru ce post LEGAL pot participa la un concurs?? ma repet: mi se cere vechime in specialitatea studiilor!! Va multumesc pentru intelegere!
Condițiile minime de vechime în specialitatea studiilor necesare participării la concursul de recrutare organizat pentru ocuparea funcțiilor publice de execuție se stabilesc astfel:
a) un an în specialitatea studiilor necesare exercitării funcției publice, pentru ocuparea funcțiilor publice de execuție de grad profesional asistent din clasa I, 8 luni pentru ocuparea funcțiilor publice de execuție de grad profesional asistent din clasa a II-a sau 6 luni pentru ocuparea funcțiilor publice de execuție de grad profesional asistent din clasa a III-a;

b) 5 ani în specialitatea studiilor necesare exercitării funcției publice, pentru ocuparea funcțiilor publice de execuție de grad profesional principal;

c) 9 ani în specialitatea studiilor necesare exercitării funcției publice, pentru ocuparea funcțiilor publice de execuție de grad profesional superior.