Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Probe video şi audio folosite în procese
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Probe video şi audio folosite în procese

Dacă am probe audio şi video, le pot folosi într-un proces civil ?
Dacă da, vreau să ştiu cum se poate face, mai concret ? Se poate face acest lucru şi dacă procesul e început de acum un an (vrem să punem capăt încălcării principiului Celerităţii) ?
Dar pentru o Plângere Penală, cum pot folosi aceste probe, mai ales pentru a demonstra o Mărturie Mincinoasă, plus alte dovezi utile speţei respective, ajutând mult procurorul de caz sau Instanţa ?
Precizez că pentru procesul civil avem înregistrări video ale unor şedinţe de C.L.M., puse şi pe YouTube de către un Consilier Local sau emisiuni TV care clarifică acel caz judecat ! Playlistul se află aici: [ link extern ]
Apropo, putem folosi pagini de Internet într-un proces ?
Sau un Memory Stick pe care să punem dovezile ?
Probele audio/video trebuiau propuse prin cererea de chemare în judecată/întâmpinare ca mijloace materiale de probă, potrivit art. 341 CPC.

Sigur că pot fi probe într-o anchetă sau judecată penală, dar față de relevanța (și admisibilitatea) lor ultimul cuvânt îl va avea procurorul sau judecătorul.
Radu9, utilizator
Dacă dovediți ca martorul a mințit puteți depune probele și în civil și în penal.

În civil rezulta din dezbateri necesitatea administrării lor întrucât nu știați ca o sa minta...
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Dacă dovediți ca martorul a mințit puteți depune probele și în civil și în penal.
În civil rezulta din dezbateri necesitatea administrării lor întrucât nu știați ca o sa minta...

Dar dacă în Penal s-a clasat definitiv un dosar penal (a trecut şi de Camera Preliminară) şi ai descoperit ulterior, din dosar, că au fost minim doi martori mincinoşi, şi tu, pentru a-i acuza şi mai mult pe aceştia, având probe audio şi video, poţi "de-clasa" dosarul, poate prin Revizuire, sau altă cale de atac ?
Apropo, putem folosi pagini de Internet într-un proces ?
Sau un Memory Stick pe care să punem dovezile ?