Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Motivarea absentelor scolare
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Motivarea absentelor scolare

Buna,

As vrea sa stiu in cat timp dupa intorcerea copilului la scoala (in cazul absentarii pe caz de boala) trebuie adusa scutirea medicala, pt motivarea absentelor.
Fiicei mele I s-a refuzat adeverinta medicala , pe motiv ca ea lipsise in luna ian (22 ian) si a adus-o dirigintei in febr (adica pe 03.02.2016)X-(

Multumesc,
Corina
Cocollino, utilizator
"(5) Actele pe baza carora se face motivarea absentelor vor fi prezentate în termen de maximum 7 zile de la reluarea activitatii elevului si vor fi pstrate de catre învatorul/institutorul/profesorul pentru învatamântul primar/ profesorul diriginte, pe tot parcursul anului scolar.
(6) Nerespectarea termenului prevzut la alin. (5) atrage, de regula, declararea absentelor ca
nemotivate."

(extas din Regulamentului de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar)