Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire pe venit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire pe venit

Buna seara!
Am si eu cateva intrebari legate de poprirea pe salariu.
In 2009 am contractat un credit de nevoi personale la BCR. suma 10.000 ron...cam 5 ani nu am mai platit devenind somer..in 2014 am avut venituri dintr-o colaborare in val de 400 pe luna apoi din 2015 de 500 pe luna...M-au gasit si mi-au pus poprire 178 pe luna...acum m-am angajat de o luna inca nu am primit nici un ban dar mi-au trimis deja de la executor hotarare de poprire pe salar...de 30%...pe contract am 1125...brut...
Intrebari:
1 daca creditul era pe 10 ani dar nu am platit cam 5 nu se prescrisese?
2 daca acum ii dau in judecata cate sanse am? ca pe hartia de la executor scria ca mai am de dat 19.000 ron plus cheltuieli si penalitati...
e hotie curata...adica iei 10.000 dai din ei cam 7000 si mai ai de dat acum 19.000...dupa ce doi ani mi-au poprit 178 pe luna...
Creditul nu se prescrie niciodată. Ceea ce se prescrie este dreptul lor la executare silită a debitorului.

Termenul de prescripție curge de la scadența fiecărei rate, sau de la data declarării scadenței anticipate.

Probabil că veți plăti toată viața penalități și dobânzi la acel credit neplătit la timp, dacă nu faceți cumva să îl achitați.