avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1636 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire pe venit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire pe venit

Buna seara!
Am si eu cateva intrebari legate de poprirea pe salariu.
In 2009 am contractat un credit de nevoi personale la BCR. suma 10.000 ron...cam 5 ani nu am mai platit devenind somer..in 2014 am avut venituri dintr-o colaborare in val de 400 pe luna apoi din 2015 de 500 pe luna...M-au gasit si mi-au pus poprire 178 pe luna...acum m-am angajat de o luna inca nu am primit nici un ban dar mi-au trimis deja de la executor hotarare de poprire pe salar...de 30%...pe contract am 1125...brut...
Intrebari:
1 daca creditul era pe 10 ani dar nu am platit cam 5 nu se prescrisese?
2 daca acum ii dau in judecata cate sanse am? ca pe hartia de la executor scria ca mai am de dat 19.000 ron plus cheltuieli si penalitati...
e hotie curata...adica iei 10.000 dai din ei cam 7000 si mai ai de dat acum 19.000...dupa ce doi ani mi-au poprit 178 pe luna...
Cel mai recent răspuns: IMicro Bucuresti , Consilier juridic 08:37, 5 Februarie 2016
Creditul nu se prescrie niciodată. Ceea ce se prescrie este dreptul lor la executare silită a debitorului.

Termenul de prescripție curge de la scadența fiecărei rate, sau de la data declarării scadenței anticipate.

Probabil că veți plăti toată viața penalități și dobânzi la acel credit neplătit la timp, dacă nu faceți cumva să îl achitați.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita Ionut 81 Ionut 81 Buna sara in anul 2006 am contractat un credit de la bcr unde am platit pana in 2010 dupa aceaia nu am mai platit acel credit,in11 septembire anu curent am ... (vezi toată discuția)
Popriri venituri provenite de la persoane fizice incautareadreptatii incautareadreptatii 1) Veniturile ocazionale, provenite de la persoanele fizice, intră și ele sub incidența art. 729 alin (1) lit. b) din Codul de procedură silită? Poate fi ... (vezi toată discuția)
Calcularea prescrierii-intrerupere puncuskaa puncuskaa am luat un credit pe 5 ani in 2007 iulie,am platit un an si cam atat.....inteleg ca se prescrie in 2015 (2007+5 ani+3 ani)...saptamana aceasta am primit o ... (vezi toată discuția)