Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... datorii catre bugetul de stat de catre un cetatean ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

datorii catre bugetul de stat de catre un cetatean strain

Buna ziua. In anul 1999 s-a infiintat o firma SRL in care erau 3 administratori si 2 asociati.Firma nu a fost inchisa si nu s-a depus acte contabile si acum apare cu datorii la bugetul de stat. Mentionez faptul ca, cei 2 admistratori si cei 2 asociati ai firmei erau de alta nationalitate si au plecat din tara din anul 2004.Cum as putea eu sa recuperez acesti bani de la ei fiind vorba de 3200 lei ? Ce demersuri as putea sa fac in acest sens? Mi-e teama sa nu fiu doar eu pusa sa achit acesta suma deoarece si eu sunt administrator al firmei.Cum as putea recupera o suma de la un cetatean strain care a parasit Romania din anul 2004? Multumesc
dana4_dan, utilizator
dana4_dan a scris:

Cum as putea recupera o suma de la un cetatean strain care a parasit Romania din anul 2004? Multumesc

Doar daca platesc de bunavoie, altfel n-aveti cum.

Ca sa primiti raspunsuri referitoare la ce aveti de facut ca sa inchideti firma deschideti subiect in subforumul Societati comerciale.

As putea cumva sa-i dau in judecata pe cetatenii straini dar care in momentul de fata nu sunt in tara? sau sa trimit o cerere de chemare in judecata pe teritoriul tarii lor?