Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Program vizita minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Program vizita minori

Sunt casatorita in Grecia si am doi copii minori.
Am obtinut custodia lor in urma Ordinului Prezidential.
Fostul sot are program de vizitz provizoriu.
Eu vreau sa revin in Romania definitiv cu cei mici, datorita greutatilor pe care le intampinam aici (eu nu muncesc, el da din pensia stabilita de Judecator cat vre,cand vrea).
In trebarea mea este daca el ma poate obliga sa aduc copiii in Grecia....doar pentru a-i putea vizita.
Mentionez ca nu ma opun vizitelor, dar presupun ca sunt anumite legi si pentru astfel de cazuri.
Statul Roman imi poate proteja copiii? Ei, in mod normal au dubla cetatenie, nu-i asa?

Va multumesc anticipat
Nu ati precizat ce cetatenie aveti dvs. cat si sotul , unde v-ati casatorit ,si daca sunteti divortati. Puteti veni in Romania daca aveti dreptul de a parasi tara cu copiii (consultati un avocat in Grecia).In ce priveste programul de vizita daca va stabiliti in Romania nu este problema dvs. cum se vor face vizitele, va veni sotul la copii si nu invers.
Imi cer scuze, aveti dreptate. Eu sunt cetatean roman, iar sotul cetatean grec.
Eu am dreptul de a iesi cu cei mici din Grecia (conform hotararii pe care o detin). Am si facut pasapoartele lor.
Teama mea era daca cumva el ma poate obliga sa ma intorc in Grecia cu copiii (credeti-ma, de 15 luni numai acest lucru il aud aici, ca nu am dreptul de a mai pleca in tara mea, pentru ca cei mici sunt cetateni greci).
Este greu sa fii intr-o astfel de situatie, mai ales intr-o tara straina, unde toti iti intorc spatele!
Va multumesc din suflet pentru raspuns