Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand ma pot pensiona
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand ma pot pensiona

Buna ziua,
Va rog frumos sa-mi spuneti cand ma pot pensiona anticipat sau anticipat parti

Data nasterii:14.09.1960

Am lucrat - 01.10.1979 - 20.05.2012

Somaj - 07.06.2012 - 07.06.2013

Multumesc frumos!
1. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Din datele prezentate de dvs. reiese ca aveti un stagiu de cotizare realizat de 35 de ani si 3 luni (perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie).

3. Puteti solicita:

- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 10 luni, in iulie 2022;

- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 10 luni, in iulie 2017.

4. Pentru a putea solicita pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 10 luni, in iulie 2017, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 39 de ani si 10 luni.
Multumesc frumos.O zi minunata!