Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna ziua,

Sunt nascuta in august 1960, am 35 de ani vechime, dintre care 16 la grupa a II-a si 3 copii.

As dori sa stiu cand pot iesi la pensia anticipata si daca s-ar aplica vreo penalizare.

Multumesc,
Carla
KarlaS, utilizator
1. Pentru o femeia nascuta in august 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 16 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni (61/10 - 3/6 = 58 de ani si 4 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani (35 + 4 = 39 de ani).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 58 de ani si 4 luni, in decembrie 2018;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 10 luni, in iunie 2017.

4. - Ati putea beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la varsta de 56 de ani si 10 luni, in iunie 2017, dar trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 39 de ani si 10 luni.
- Dvs. va mai trebuie 10 luni de stagiu de cotizare.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc mult pentru raspuns!

Mai am cateva nelamuriri:

1. Exista vreo posibiliate sa ma pot pensiona mai devreme de iunie 2017? Daca da, care ar fi penalitatile?

2. Daca dupa ce termin stagiul de cotizare de 39 de ani si zeci luni, imi dau demisia si nu mai cotizez, ma pot pensiona apoi in iunie 2017 fara penalizari?

Multumesc din nou,

Carla
1. Nu puteti sa solicitati pensie mai devreme de iunie 2017.

2. Daca faceti stagiul de cotizare de 39 de ani si 10 luni inainte de iunie 2017 puteti sa demisionati iar in iunie 2017 sa solicitati pensie anticipata (fara diminuare).