avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua,

As dori sa va intreb despre conditiile de pensionare pentru mama mea.
Dansa are 55 de ani, 36 de ani lucrati si a crescut 3 copii.

Care ar fi varsta minima de pensionare normala sau anticipata(chiar si cu penalizare)?
Beneficiaza de reducerea varstei de pensionare din cauza copiilor?
Cel mai recent răspuns: roller1812 , utilizator 13:04, 5 Septembrie 2015
Nu beneficiaza de reduceea varstei.
Precizati,luna si anul nasterii.
16 iunie 1960
1. Pentru o femeie nascuta in iunie 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Nu se mai acorda reducerea varstei standard de pensionare pentru nasterea si cresterea unui anumit numar de copii.

3. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 9 luni, in martie 2022;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 9 luni, in martie 2017.

4. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare) la varsta de56 de ani si 9 luni, in martie 2017, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 39 de ani si 9 luni.
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Septembrie 2015
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare LacrimioaraLacri LacrimioaraLacri Buna ziua, Sunt nascuta in 16 iunie 1960. Am 36 de ani si 2 luni lucrati. Am 3 copii, cel mai mic nascut in decembrie 1990. Am vazut ca s-a introdus o lege ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata KarlaS KarlaS Buna ziua, Sunt nascuta in august 1960, am 35 de ani vechime, dintre care 16 la grupa a II-a si 3 copii. As dori sa stiu cand pot iesi la pensia ... (vezi toată discuția)
Pensionare brezel brezel persoana de sex feminin nascuta in 02.08.1960 care lucreaza din data de 16.10.1979 va rog sa-mi spuneti la ce data ma pot pensiona anticipat , anticipat ... (vezi toată discuția)