Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prejudiciu de imagine pentru o firma
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prejudiciu de imagine pentru o firma

Buna ziua,
Daca o persoana aduce calomnii fata de un SRL, pentru ca nu a dorit acel SRL sa i se furnizeze servicii, in cazul in care exista un contract de prestari de servicii dar pe o perioada determinata si care s-a incheiat . Care ar fi legile (actuale) in care societatea isi apara integritatea si i se aduc prejudicii de imagine si calomnie ?
serbanpanaite, utilizator
Libertatea de exprimare constituie unul din fundamentele unei societati democratice, astfel ca instanta va face analiza raspunderii civile delictuale prin prisma art 10 din CEDO.
In cazul in care puteti dovedi afirmatiile defaimatoare si calomnioase, puteti solicita daune in instanta civila.