Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Donatii la usa apartamentului.
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Donatii la usa apartamentului.

Doresc sa stiu cat de legal este "umblatul" dupa donatii pt diferite motive, la usa apartamentului?
Umblatul nu este interzis, interesant este daca fundatia in numele careia se taie chitante exista, daca persoanele care vin la usa sunt imputernicite de fundatie/ asociatie pentru a aduna bani pentru cauze umanitare. E destul de dificil ca verificand documentele celor care vin la usa sa stim daca desfasoara o activitate legala. Eu personal verific daca fundatia/ asociatia in numele careia se solicita bani exista si daca a imputernicit sau nu vreo persoana in acest sens. Exista pe site-ul Ministerului de Justitie lista fundatiilor/ asociatiilor legal infiintate, asta pentru a verifica existenta entitatii juridice. In ceea ce priveste persoana imputernicita e mai greu de verificat.
Insa, activitatea in sine nu este ilegala, reticentele noastre provin din necunoasterea realitatii calitatii persoanelor prezente in fata noastra (calitatea de imputernicit/ reprezentant al fundatiei).