Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indemnizatie de handicap pentru stimulator la inima
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indemnizatie de handicap pentru stimulator la inima

Buna ziua,

Bunicul meu de 84 de ani are un stimulator la inima ( a fost pus acum 2 ani )
As dori sa stiu daca se indreaza sa depuna acte pentru pensie de handicap.
Mentionez faptul ca el are acum pensie pentru ca a lucrat foarte multi ani .

Multumesc,

Nu exsta pensie de handicap.
Exista indemnizatie de handicap.
Acesta se poate cumula cu pensia.
Amanute aici:

[ link extern ]
Imi cer scuze pentru formularea intrebarii
Dar va rog sa imi spuneti daca bunicul de incadreaza sa primeasca aceasta indemnizatie de handicap daca detine acest stimulator inima

Multumesc,

Numai comisia medicala poate decide daca se incadreaza in prevederile legale privind acordarea unui grad de handicap.