avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1043 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indemnizatie de handicap pentru stimulator la inima
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indemnizatie de handicap pentru stimulator la inima

Buna ziua,

Bunicul meu de 84 de ani are un stimulator la inima ( a fost pus acum 2 ani )
As dori sa stiu daca se indreaza sa depuna acte pentru pensie de handicap.
Mentionez faptul ca el are acum pensie pentru ca a lucrat foarte multi ani .

Multumesc,

Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:12, 9 Februarie 2016
Nu exsta pensie de handicap.
Exista indemnizatie de handicap.
Acesta se poate cumula cu pensia.
Amanute aici:

[ link extern ]
Imi cer scuze pentru formularea intrebarii
Dar va rog sa imi spuneti daca bunicul de incadreaza sa primeasca aceasta indemnizatie de handicap daca detine acest stimulator inima

Multumesc,

Numai comisia medicala poate decide daca se incadreaza in prevederile legale privind acordarea unui grad de handicap.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Listă boli pensie handicap luckyonro luckyonro O listă cu bolile care se încadrează în gradele de handicap pentru pensie de handicap există? (vezi toată discuția)
Bună seara.as dori sa aflu dacă știe cineva o informație ... diana cozma diana cozma Bună seara.As dori sa aflu dacă știe cineva o informație despre pensia de handicap.Sotul meu este operat pentru colon i-a fost scos,și are ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de handicap pisicheru pisicheru Va rog ,ce drepturi la indemnizatie trebuie sa am daca am grad de handicap grav cod boala G20 ;F01, cod handicap 6,acum am doar 293 ron.Am avut grad accentuat ... (vezi toată discuția)