Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... maternitate studenti
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

maternitate studenti

Buna ziua! Cand o sa nasc o sa fiu la master, primul an. Fiind la facultate stiu ca voi primi indemnizatie de crestere -600 de lei, dar trebuie sa continui facultatea dupa nastere sau dupa ce micutul a implinit 2 ani?
1. Beneficiati de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) ati frecventat, fara intrerupere, cursurile de zi ale unei forme de invatamant, cu exceptia situatiei de intrerupere a cursurilor din motive medicale.

2. Dupa nastere puteti sa frecventati in continuare cursurile sau puteti sa le intrerupeti sau renunta la ele, nu mai are nici o importanta in economia indemnizatiei pentru CCC.

3. Pe perioada cat beneficiati de indemnizatie pentru CCC puteti sa obtineti si venituri din salarii, in limita a cel mult 3.000 lei pe an calendaristic.
,,fara intrerupere'' pot fi considerate si cele 3 luni de vara,cand o studenta termina nivel licenta si se inscrie la masterat? Daca urmeaza sa nasca in anul 1 de master, cele 12 luni anterioare cuprind si cele 3 luni de vacanta de vara?

Valeriu TUDOR a scris:

1. Beneficiati de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) ati frecventat, fara intrerupere, cursurile de zi ale unei forme de invatamant, cu exceptia situatiei de intrerupere a cursurilor din motive medicale.

2. Dupa nastere puteti sa frecventati in continuare cursurile sau puteti sa le intrerupeti sau renunta la ele, nu mai are nici o importanta in economia indemnizatiei pentru CCC.

3. Pe perioada cat beneficiati de indemnizatie pentru CCC puteti sa obtineti si venituri din salarii, in limita a cel mult 3.000 lei pe an calendaristic.

OUG 111/2010
art.2
....
(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral și din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situații:
......
r) se află în perioada cuprinsă între încheierea unei forme de învățământ universitar, la nivelul studiilor universitare de licență sau de master, precum și ale învățământului postuniversitar la nivel de masterat, cursuri de zi, și începerea, în același an calendaristic, a unei alte forme de învățământ universitar la nivelul studiilor universitare de licență sau de master, cursuri de zi, organizate potrivit legii, frecventate fără întrerupere;