Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Autorizatie ISU
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Autorizatie ISU

Buna ziua,daca am autorizatie de la pompieri din anul 2002,acum trebuie sa obtin alta,noua?
Prin Legea nr.307/ 2006 privind apararea impotriva incendiilor s-a inlocuit vechea legislatie si trebuiesc respectate prevederile din
-art.19 Administratorul sau conducãtorul institutiei, dupã caz, are urmãtoarele obligatii principale:
a) sã stabileascã, prin dispozitii scrise, responsabilitãtile si modul de organizare pentru apãrarea împotriva incendiilor în unitatea sa, sã le actualizeze ori de câte ori apar modificãri si sã le aducã la cunostintã salariatilor, utilizatorilor si oricãror persoane interesate;
b) sã asigure identificarea si evaluarea riscurilor de incendiu din unitatea sa si sã asigure corelarea mãsurilor de apãrare împotriva incendiilor cu natura si nivelul riscurilor;
c) sã solicite si sã obþinã avizele si autorizaþiile de securitate la incendiu, prevãzute de lege, si sã asigure respectarea conditiilor care au stat la baza eliberãrii acestora; în cazul anulãrii avizelor ori a autorizatiilor, sã dispunã imediat sistarea lucrãrilor de constructii sau oprirea functionãrii ori utilizãrii constructiilor sau amenajãrilor respective;
In plus, din 2002 de cand aveti dvs. autorizatie, s-a modificat legislatia privitoare la obtinerea autorizatiilor si avizelor psi-su - ORDIN MAI nr. 3 din 6 ianuarie 2011 pentru aprobarea Normelor metodologice de avizare şi autorizare privind securitatea la incendiu şi protecţia civilă.
Conform legislatiei susmentionate, dvs. trebuia deja sa solicitati o noua autorizatie. Din 2002 si in special dupa 2006 firma dvs. nu a mai fost controlata de catre pompieri ?! Sau nu ati luat in seama mentiunile din actele de control ale pompierilor.
Daca din 2002 pana acum nu ati adus nicio modificare la costructie sau nu ati facut schimbare de destinatie a spatiilor, nu va trebuie o alta Autorizatie de securitate la incendiu.
Nu sa facut nici-o modificare
Este bine sa cititi cu atentie mesajul meu anterior inainte de a trage o concluzie simplista.
In 2002 nu era legiferata/ obligatie a angajatorilor sa evalueze (se amintea doar de indentificare) riscurile profesionale (vezi Legea ssm nr.319/ 2006). In cadrul riscurilor profesionale se pot identifica si riscul de incendiu si/ sau de explozie, riscul de emanatie gaze toxice in cazul producerii unui incendiu si/ sau explozie. Aceste riscuri identificate trebuie evaluate si in functie de acestea se stabilesc gravitatea si frecventa producerii evenimentelor.
Trebuie sa aveti in vedere si activitatea desfasurata in 2002 comparativ cu cea desfasurata dupa 2006.