Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna seara. Daca tatal meu a stat cu o femeie si acea feeie avea obsora care a decedat si a lasat o fata ofana. Atunci acea femeie a infiato inpreuna cu tata. Dupa cativa ani sau despartit. (Dar nu au fost casatoriti. ) si a cunoscuto pe mama ,sau casatorit si a facut 3 copii cu tata. Apoi dupa 3 ani tata abdecedat .si timp de n an mama si fiica infiata sau tot certat. La care apoi fiica infiata(sora noastra vitrega) a datobafara din casa pe mama. Urmand sa ajungem la centre de pladament sinasa mai departe. Acum dupa 25-30 de ani de la moartea tatalui meu am fost in satul respectiv la sora mea vitrega sa vad daca ne intelegem sa impartit tetenul sau ce neo ramas dupabtata. .dar ea mia raspuns ca are un contract de cumparare vanzare si nu vrea sa nil arate ca nui obligata. Intrebarea mea este.Daca detin certificat casatorie tata.si mama si certificat deces dupa tata. Pot sa fac ceva? Am drept de mostenire? Sau nu . ca poate ea chiar are un contractbde cumparare vanzare sineu nu am cum sa aflu asta.
puteti sa scrieti in asa fel incat sa inteleaga cineva de pe forum ce vreti sa spuneti?