Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort... sau nu -renuntare la judecata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort... sau nu -renuntare la judecata

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema:
-am fost casatorita 11 ani
-anul trecut pe 14 mai sotul meu a parasit domiciliul si s-a mutat la amanta;
-apartamentul in care stau eu si copilul de 8 ani este bun comun
-in luna iulie eu am introdus actiunea de divort unde am solicitat pensie alimentara si custodie conuma a copilului.
-in luna noiembrie a venit la divort si am cazut de acord sa divortam, pensie alimentara de 276 lei (nu are venituri decat la 4 ore), si copilul sa ramana la mine , custodie comuna fara prgram de vizita
- pe 16 februarie ar trebui sa se pronunte divortul pentru ca nu se facuse ancheta sociala,
-din pacate eu am de impartit casa cu el si nu ne intelegem, cea cu care sta il streseaza sa le dau bani, sa vand apartamentul si sa impartim banii.
Vreau sa va intreb daca imi retrag cererea de divort si stau si il incurc este vreo problema?
Eu oricum nu doresc sa ma recasatoresc si as vrea sa il incurc poate va veni el sa ceara divortul.
Ma gandesc la apartament pentru ca eu am creditul doar pe numele meu si inca platesc ratele singura.

Multumesc frumos!

Fara divorțul pronunțat îl încurcați cu partajul.
De vândut apartamentul o puteți face și dacă nu sunteți divorțați.
Eu ma gandesc ca stau foarte bine in apartament nu ma streseaza nu vine deocamdata peste mine si tocmai din cauza asta nu cred ca e ok sa ii acord eu divortul.
Multumesc.
Nu îl încurcati cu nimic, poate cere partajul și fără divort.
Divorțați și lăsați-l sa ceara partajul când dorește. Pana atunci strângeți bani de sulta sau luați în calcul vânzarea.
Creditul nu l-ați făcut pt casa asta?
Nu stiu daca e suficient sa renuntati dvs la actiune cata vreme el si-a exprimat acordul.

Insa puteti divorta linistita. Il mai incurcati o vreme pentru ca actiunea de partaj inteleg ca nu ati inceput-o nici unul, asa ca mai e mult pana departe.
De platit va trebui sa ii platiti la un moment dat sulta. E bine sa va ganditi cum veti proceda. Nu doar pentru dvs ci si pentru copil.
Ba da creditul a fost pentru casa asta.
Eu stiu ca partajul se face numai dupa divort si tocmai de aceea vreau sa-l tin incurcat sa cheltuiasca toti banii cu care a plecat si apoi va veni sa isi ceara drepturile la apartament dar eu platesc singura ratele mai mult timp si am grija de copil.