Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Lamuriri partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Lamuriri partaj

Buna ziua, impreuna cu sotul meu am achizitionat un apartament la care mai avem si acum credit la banca.In urma divortului de el am ramas cu copilul in acel apartament, divortul fiind finalizat.In urma casatoriei lui cu o alta pers. a rezultat un alt copil. As dorii sa inchei cu partajul pe acel apartament si doresc sa stiu daca copilul aparut are vreun drept la acest imobil.
copilul il va mosteni pe tatal sau. astfel, toata masa succesorala detinuta de sot la momentul decesului se va imparti intre cei doi copii si sotia supravietuitoare.
Vin cu mentiunea ca fostul sot traiesti.In situatia in care facem partajul copilul din cealalta casatorie are vreun drept?Multumesc.
Doamnă, apartamentul este al dvs.şi al fostului soţ, atât. Dacă fostul soţ moare înainte de partaj, acel copil are dreptul la o parte din apartament.
Mai avem de achitat un credit de 96000 euro pt acest imobil.In urma partajului care va fii situatia acestui credit?
dacă dvs.doriţi să rămâneţi în acel apartament, va trebui să plătiţi sultă fostului soţ, în cuantum de 1/2 din suma achitată până în prezent şi va trebui să preluaţi ratele pentru cei 96000 euro, dacă banca este de acord.