avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Eu am divorțat de fostul sot, insa, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Eu am divorțat de fostul sot, insa, împreună avem ...

Buna ziua! Eu am divorțat de fostul sot, insa, împreună avem un apartament cumpărat, ambii fiind proprietari în acte. În cazul în care fostul sot renunță, nu mai poate plăti, sau se întâmplă ceva, ap rămâne în proprietatea mea?
Cel mai recent răspuns: pop_m , utilizator 10:58, 15 Decembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce sa plateasca și la ce sa renunțe? Credeți ca daca nu dati detalii, le ghicim noi?
Apartamentul este luat printr un împrumut, am specificat, deci, sa nu mai poată poati ratele ! Sau să renunțe la plata acestora. Noi nu am făcut partaj!

gi-jane2 a scris:

Ce sa plateasca și la ce sa renunțe? Credeți ca daca nu dati detalii, le ghicim noi?

Nu ramane , faceti partaj si daca fostul sot doreste sa va lase d-voastra apartamentul ii platiti sulta care se v-a stabili in functie de cat a participat fiecare la plata ratelor .
Ultima modificare: Miercuri, 13 Decembrie 2023
Etsy123, utilizator
Ca sa aveti ce imparti sau ca sa aiba ce sa va ramana trebuie intai sa achitati bunul, respectiv imprumutul.

Daca acesta nu se mai achita sau daca exista restante, imobilul va fi executat silit de catre creditor.

Daca creditul este contractat in timpul casatoriei, ambii aveti obligatia de a achita ratele, creditorul putand sa va urmareasca si sa va execute silit pe amandoi.
4 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
"Apartamentul este luat printr un împrumut, am specificat"
Unde ati specificat în textul inițial?
Sunteti ambii în contractul de împrumut?
El plateste ratele?
Daca vreti sa ramaneti cu casa, cereti in Instanta sa vi se atribuie ,sa preluați ratele și sa ii dati sulta pt cat a platit pana acum. Dacă nu puteți plati, nu cereti partajul daca stati în casa. Daca nu stați în casa și ati contribuit, cereti sulta pt cota dvs
La partaj citati și creditorul.

Alte discuții în legătură

Divort, partaj, apartament ipotecat marinmariana marinmariana Buna ziua ,in cadrul unui proces de divort ,mai precis la partaj ,daca imobilul detinut ca si bun comun este ipotecat la banca in urma contractarii unui credit ... (vezi toată discuția)
Partaj - credit imobiliar Rikidone79 Rikidone79 Va rog sa ma ajutati in urmatoare situatie: sunt casatorita si urmeaza sa divortez de comun acord, nu avem copii, avem un apartament cumparat prin \\"Prima ... (vezi toată discuția)
Lamuriri partaj goguta10 goguta10 Buna ziua, impreuna cu sotul meu am achizitionat un apartament la care mai avem si acum credit la banca.In urma divortului de el am ramas cu copilul in acel ... (vezi toată discuția)