Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Eu am divorțat de fostul sot, insa, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Eu am divorțat de fostul sot, insa, împreună avem ...

Buna ziua! Eu am divorțat de fostul sot, insa, împreună avem un apartament cumpărat, ambii fiind proprietari în acte. În cazul în care fostul sot renunță, nu mai poate plăti, sau se întâmplă ceva, ap rămâne în proprietatea mea?
Ce sa plateasca și la ce sa renunțe? Credeți ca daca nu dati detalii, le ghicim noi?
Apartamentul este luat printr un împrumut, am specificat, deci, sa nu mai poată poati ratele ! Sau să renunțe la plata acestora. Noi nu am făcut partaj!

gi-jane2 a scris:

Ce sa plateasca și la ce sa renunțe? Credeți ca daca nu dati detalii, le ghicim noi?

Nu ramane , faceti partaj si daca fostul sot doreste sa va lase d-voastra apartamentul ii platiti sulta care se v-a stabili in functie de cat a participat fiecare la plata ratelor .
Etsy123, utilizator
Ca sa aveti ce imparti sau ca sa aiba ce sa va ramana trebuie intai sa achitati bunul, respectiv imprumutul.

Daca acesta nu se mai achita sau daca exista restante, imobilul va fi executat silit de catre creditor.

Daca creditul este contractat in timpul casatoriei, ambii aveti obligatia de a achita ratele, creditorul putand sa va urmareasca si sa va execute silit pe amandoi.
"Apartamentul este luat printr un împrumut, am specificat"
Unde ati specificat în textul inițial?
Sunteti ambii în contractul de împrumut?
El plateste ratele?
Daca vreti sa ramaneti cu casa, cereti in Instanta sa vi se atribuie ,sa preluați ratele și sa ii dati sulta pt cat a platit pana acum. Dacă nu puteți plati, nu cereti partajul daca stati în casa. Daca nu stați în casa și ati contribuit, cereti sulta pt cota dvs
La partaj citati și creditorul.