avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1236 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA 100 si 300
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

100 si 300

Buna ziua. Am citit la avocatnet un termen de depunere a decl. 100 si 300 ca fiind 25 august. Detin un SRL fera activitate inca de la infiintare, iar pana in prezent am depus aceste declaratii trimestrial, ultima data in iulie, pt. trim II. In mod normal, ar trebui sa le depun pe cele aferente trim. III, in octombrie. Mi-a scapat ceva? Multumesc.B-)
Cel mai recent răspuns: Oranina Dumitru , Contabil 14:24, 3 August 2009
Adi Lungu a scris:

Buna ziua. Am citit la avocatnet un termen de depunere a decl. 100 si 300 ca fiind 25 august. Detin un SRL fera activitate inca de la infiintare, iar pana in prezent am depus aceste declaratii trimestrial, ultima data in iulie, pt. trim II. In mod normal, ar trebui sa le depun pe cele aferente trim. III, in octombrie. Mi-a scapat ceva? Multumesc.B-)


Impozite si taxe de plata catre bugetul de stat si al contributiilor sociale si fondurilor speciale precum si termenul lor de plata sunt cuprinse in asa-numitul "vector fiscal" declarat in Formularul 010. Deci fiecare societate comerciala are anumite impozite si taxe de plata si de asemenea anumite termene de plata si de depunere a declaratiilor. Daca dvs ati depus pana acum trimestrial probabil sunteti declarat cu impozitele si taxele din vectorul fiscal la trimestru- ar trebui verificat in actele pe care le detineti sau la AF. Daca asa stau lucrurile, termenul urmator de depunere la AF a declaratilor 100 si 300 pentru dvs este in perioada 01-25.10.2009 pentru trimestrul 3 al anului 2009.
Succes!
Ultima modificare: Luni, 3 August 2009
Oranina Dumitru, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 390 - 2 declaratii in trim.ii ? Feni Feni Urmare a trecerii la perioada fiscala lunara, se pare ca pentru trim.II persoanele juridice care inregistreaza operatiuni intracomunitare vor depune pt trim ... (vezi toată discuția)
Vector fiscal 010 mmanu mmanu daca am fost inregistrati cu vectorul fiscal la finante cu impozit profit trimestrial si decont de tva trimestrial acum in 2010 mai trebuie sa depunem ceva ... (vezi toată discuția)
Plafon de trecere de la impozit pe profit trimestrial la lunar dutescu maria dutescu maria Buna ziua am un srl infiintat in oct. 2012 care s-a declarat platitor de impozit pe profit trimestrial. Are CA. in oct.2012 de 108 105lei plus in nov 2012 50 ... (vezi toată discuția)