Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA 100 si 300
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

100 si 300

Buna ziua. Am citit la avocatnet un termen de depunere a decl. 100 si 300 ca fiind 25 august. Detin un SRL fera activitate inca de la infiintare, iar pana in prezent am depus aceste declaratii trimestrial, ultima data in iulie, pt. trim II. In mod normal, ar trebui sa le depun pe cele aferente trim. III, in octombrie. Mi-a scapat ceva? Multumesc.B-)
Adi Lungu a scris:

Buna ziua. Am citit la avocatnet un termen de depunere a decl. 100 si 300 ca fiind 25 august. Detin un SRL fera activitate inca de la infiintare, iar pana in prezent am depus aceste declaratii trimestrial, ultima data in iulie, pt. trim II. In mod normal, ar trebui sa le depun pe cele aferente trim. III, in octombrie. Mi-a scapat ceva? Multumesc.B-)

Impozite si taxe de plata catre bugetul de stat si al contributiilor sociale si fondurilor speciale precum si termenul lor de plata sunt cuprinse in asa-numitul "vector fiscal" declarat in Formularul 010. Deci fiecare societate comerciala are anumite impozite si taxe de plata si de asemenea anumite termene de plata si de depunere a declaratiilor. Daca dvs ati depus pana acum trimestrial probabil sunteti declarat cu impozitele si taxele din vectorul fiscal la trimestru- ar trebui verificat in actele pe care le detineti sau la AF. Daca asa stau lucrurile, termenul urmator de depunere la AF a declaratilor 100 si 300 pentru dvs este in perioada 01-25.10.2009 pentru trimestrul 3 al anului 2009.
Succes!
Oranina Dumitru, Contabil