Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... GRUPA A II-A DE MUNCA
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

GRUPA A II-A DE MUNCA

Am lucrat ca sef formatie betoane (functie incadrata in cartea de munca) in perioada 1995-2004. Recent am iesit la pensie anticipat la 61 de ani dupa 38 de ani de munca. Am aflat ca din 2001 NU SE MAI ACORDA GRUPA. De ce?
Multumesc anticipat!
Grupele superioare de munca au fost pana la 31/03/2001
Incepand cu 01/04/2001 s-a lucrat in conditii speciale si deosebite de munca.
Lucrand pana in 2004, inclusiv, pot beneficia de reducerea varstei de pensionare, pentru perioada 1 aprilie 2001 - 1 decembrie 2004 ?? (asa cum beneficiez pana la data de 1 aprilie 2001)
Din ce zi si luna a anului 1995 ati lucrat in grupa II de muinca ?
Daca dupa 01/04/2001 nu ati fost incadrat in conditii speciale sau deosebite, nu veti beneficia de reducerea varstei.
1 ianuarie 1995 - 1 decembrie 2004. In toata aceasta perioada am lucrat ca sef formatie betoane. Asa apare si in cartea de munca.
George955, utilizator
Din cele postate ar fezulta ca nu beficiati de nicio reducere de varsta,
Aveti mai putin de 6 ani in grupa II de munca.

Precizati:
Ziua, luna, anul nasterii
Ziua, luna si anul deschiderii drepturilor la pensie.
Ce procent de penalizare aveti.