Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Transformare asociatie in cooperativa
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Transformare asociatie in cooperativa

Buna ziua,
Se poate transforma o asociatie de crescatori animale in cooperative?
Daca da, cum?
Multumesc!
Nu se poate transforma o asociatie e crescatori animale in cooperativa....

In acest caz, procedura ar fi dizolvarea asociatiei si infiintarea unei cooperative in baza Legii 566/2004.
Nu se poate, pentru ca prin definitie activul unei asociatii nu poate ajunge, nici prin dizolvare, la persoane fizice, si aportul la patrimoniul inital, si taxele de inscriere si cotizatiile nefiind o investitie sau ceva ce da drept de creanta, ci sunt asimilabile unei donatii... pe cand cooperativa este un operator economic si aporturile membrilor nu au regimul asimilat donatiilor ca la ONG.... Atentie deci la dizolvare ONG sa nu fie activ net patrimonial, ca daca este, el va trebui donat altei asocaitii cu scop similar, neputand ajunge nici la membri nici la viitoarea cooperativa....