Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Angajat in Italia, cotizez in Romania?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Angajat in Italia, cotizez in Romania?

Buna ziua,
Lucrez in Italia de 4 ani. In ultimii 2 am fost angajata in regim part-time. Acum nu mai sunt angajata. Cum pot plati contributii la sanatate si pensie in Romania? Este obligatoriu?

Va mulumesc anticipat!
Aveti rezidenta stabila in Italia ?
Aveti domiciliul fiscal in Italia ?
Sunteti platitoare si asigurata medical in Italia ?

Daca NU,
Puteti sa va asigurati, in conditiile legii, la sistemele de pensie, sanatate si somaj din Romania in baza unor contracte de asigurare, incheiate cu fiecare institutie in parte.

Asigurarile voluntare de sanatate fac parte dintre asigurarile facultative, reglementate prin prev.
- Legii asigurarilor private de sanatate nr. 212 din 27 mai 2004, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, nr. 505 din 4 iunie 2004.
- Legea nr. 95/ 2006 privind reforma in domeniul sanatatii (Legea reformei sanatatii)
- Norma metodologica privind asigurarile voluntare de sanatate, 2007 Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 147 din 28/02/2007

Vezi raspunsul consultant @tudorvaleriu la
www.avocatnet.ro/content/for...