avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1226 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Certificat de producator
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Certificat de producator

Suntem producatorii unei imprimante 3d originala (proiect si design propiu), dorim sa stim cum putem obtine un certificat de producator sau certificat de conformitate pentru produsul (produsele) noastre.
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 00:26, 12 Februarie 2016
Studiati:
- Legea nr. 608/2001 privind evaluarea conformitatii produselor, republicata 2008, republicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 419 din 04/06/2008
- HG nr.1491/02/12/2009 pentru completarea anexei nr. 1 la Legea nr. 608/2001 privind evaluarea conformitătii produselor, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 890 din
18/12/2009

Pentru "certificarea conformitatii produsului" drumul este laborios si de durata:

- Iniţierea procesului de certificare produse (cererea pentru certificare)
- Pregătirea documentaţiei produsului sa sistemului de management al calităţii)
- Auditul de evaluare înaintea certificării
- Efectuarea şi evaluarea încercărilor (în laboratoare acreditate)
- Efectuarea auditului la faţa locului (auditul produsului)
- Acordarea certificării (certificatul de conformitate, licenţa pentru utilizarea mărcii pentru produse)
- Supravegheri periodice

Vedeti si Marcajul CE.

Pentru informatii suplimentare privind politica de reglementare si marcajul CE accesati:
- www.ec.europa.eu/enterprise/policies/single-market-goods/regulatorypolicies-commonrules-for-products/index_en.html
- www.ec.europa.eu/CEmarking

Baza de date NANDO a organismelor de evaluare a conformitatii:
- www.ec.europa.eu/enterprise/newapproach/nando
Ultima modificare: Vineri, 12 Februarie 2016
legalmgm, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea conformitãþii produselor abrogata, dar hg cu temei legal in ea nu?! AG AG m-am lovit astazi de o neclaritate (imposibilitate ??) juridica: HG 1022/2002 cu temei legal in L 608/2001 L608 = evaluarea conformităţii ... (vezi toată discuția)
Marcaj ce dynamic0825 dynamic0825 Daca faci productie , iar produsele se vand si se folosesc numai in Romania ai nevoie de marcaj CE ? (vezi toată discuția)
Declaratie conformitate ionut2ro ionut2ro Am un contract de prestari serviicii cu o societate comerciala si trebuie sa emit declaratii de conformitate pentru produsele comercializate si anume pentru ... (vezi toată discuția)