Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Certificat de producator
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Certificat de producator

Suntem producatorii unei imprimante 3d originala (proiect si design propiu), dorim sa stim cum putem obtine un certificat de producator sau certificat de conformitate pentru produsul (produsele) noastre.
Studiati:
- Legea nr. 608/2001 privind evaluarea conformitatii produselor, republicata 2008, republicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 419 din 04/06/2008
- HG nr.1491/02/12/2009 pentru completarea anexei nr. 1 la Legea nr. 608/2001 privind evaluarea conformitătii produselor, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 890 din

Pentru "certificarea conformitatii produsului" drumul este laborios si de durata:

- Iniţierea procesului de certificare produse (cererea pentru certificare)
- Pregătirea documentaţiei produsului sa sistemului de management al calităţii)
- Auditul de evaluare înaintea certificării
- Efectuarea şi evaluarea încercărilor (în laboratoare acreditate)
- Efectuarea auditului la faţa locului (auditul produsului)
- Acordarea certificării (certificatul de conformitate, licenţa pentru utilizarea mărcii pentru produse)
- Supravegheri periodice

Vedeti si Marcajul CE.

Pentru informatii suplimentare privind politica de reglementare si marcajul CE accesati:
- www.ec.europa.eu/enterprise/policies/single-market-goods/regulatorypolicies-commonrules-for-products/index_en.html
- www.ec.europa.eu/CEmarking

Baza de date NANDO a organismelor de evaluare a conformitatii:
- www.ec.europa.eu/enterprise/newapproach/nando
legalmgm, utilizator