avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... litigii cu profesionisti
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

litigii cu profesionisti

buna seara.
Am avut un contract semnat si ratificat prin plata partiala a unei parti din prima chirie .
Am deschis actiune in instanta pentru reziliere prin neplata.
Prima actiune am deschiso la o judecatorie.
Sa fixat taxa de timbru.
Am fost informat apoi de aparator sa nu platim taxa ca a depus alta actiune la tribunalul ,, sectia litigii cu profesionisti"
Avand in vedere ca e un contract negociat intre o persoana fizica si o firma S.A dar privata ,
Deasemenea nu e contract cu clauze standard asa cum sustine parata.
Era de competenta judecatoriei sau , tribunalul la sectia litigiI cu profesionisti are competenta chiar daca nu e contract standard.
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 13:24, 13 Februarie 2016
Daca valoarea litigiului este mai mare de 200.000 lei, atunci competenta este a tribunalului .
Competenta materiala revine Tribunalului sectia litigiu cu profesionisti daca valoarea litigiului este ma mare de 200.000 lei, conform art.95(1) NCPC raportat la art.94 pct.1 lit.k) NCPC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce fel de actiune pot formula si unde trebuie depusa cererea? glo glo Am un debitor din Grecia. Pot face cerere valoare redusa, ordonanta de plata sau ce fel de actiune ? Unde trebuie depusa ? La ce instanta si cum se ... (vezi toată discuția)
Competenta judecatorie - contencios administrativ si fiscal andreea.d andreea.d Buna ziua. Am o nelamurire in legatura cu competenta judecatoriei de a judeca PE FOND un proces pe contencios administrativ si fiscal. Obiectul este ... (vezi toată discuția)
Actiune petitorie- ncpc Filip Alexandru Filip Alexandru Avand in vedere ca in art.94 NCPC nu se face referire expresa la actiunile petitorii, putem trage concluzia ca o actiune in revendicare a unui imobil cu o ... (vezi toată discuția)