Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... litigii cu profesionisti
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

litigii cu profesionisti

buna seara.
Am avut un contract semnat si ratificat prin plata partiala a unei parti din prima chirie .
Am deschis actiune in instanta pentru reziliere prin neplata.
Prima actiune am deschiso la o judecatorie.
Sa fixat taxa de timbru.
Am fost informat apoi de aparator sa nu platim taxa ca a depus alta actiune la tribunalul ,, sectia litigii cu profesionisti"
Avand in vedere ca e un contract negociat intre o persoana fizica si o firma S.A dar privata ,
Deasemenea nu e contract cu clauze standard asa cum sustine parata.
Era de competenta judecatoriei sau , tribunalul la sectia litigiI cu profesionisti are competenta chiar daca nu e contract standard.
Daca valoarea litigiului este mai mare de 200.000 lei, atunci competenta este a tribunalului .
Competenta materiala revine Tribunalului sectia litigiu cu profesionisti daca valoarea litigiului este ma mare de 200.000 lei, conform art.95(1) NCPC raportat la art.94 pct.1 lit.k) NCPC.