avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Aprobare umplere teren cu pamant
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Aprobare umplere teren cu pamant

Buna ziua,
Am in teren pe care este construita o casa. Intrebarea mea este: am nevoie de aprobare pt a ridica nivelul din curte prin umplere cu pamant? Si de asemenea, este nevoie de aprobare pt demolarea casei vechi?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 03:05, 13 Februarie 2016
1.
In principiu:
"Umplerea"cu pamant este o lucrare de constructie (terasament) deci trebuie autorizatie de construire.
In practica: depinde cu cat umpleti si pe ce suprafata, ce zic vecinii, etc.
2.
Demolarea unei case se face pe baza unui proiect tehnic si a unei autorizatii de demolare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demolare partiala casa paianta si construire (consolidare) fara autorizatie - problema cu fiscul laviv79 laviv79 V-as ruga sa ma ajutati cu un sfat. Am cumparat o casa de paianta in Bucuresti, care a fost incendiata chiar inainte de a semna contractul de ... (vezi toată discuția)
Pot uza de art 2 din legea 50/1991 pentru amenajarea unei camere in pod? MihaiBarbu MihaiBarbu Bună ziua, Doresc să amenajez o cameră în podul casei, cu o suprafaţă de nu mai mult de 20% din suprafaţa totală a casei. Ca să o acopăr se va ... (vezi toată discuția)
Demolare naturala casa din cărămidă nearsa Marcel2017 Marcel2017 Buna ziua. La casa de la țară, in Contractul de vânzare-cumpărare apare și o construcție separată de Casă și anume o bucătărie de vară de 27 mp, ... (vezi toată discuția)