Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Aprobare umplere teren cu pamant
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Aprobare umplere teren cu pamant

Buna ziua,
Am in teren pe care este construita o casa. Intrebarea mea este: am nevoie de aprobare pt a ridica nivelul din curte prin umplere cu pamant? Si de asemenea, este nevoie de aprobare pt demolarea casei vechi?
Multumesc!
1.
In principiu:
"Umplerea"cu pamant este o lucrare de constructie (terasament) deci trebuie autorizatie de construire.
In practica: depinde cu cat umpleti si pe ce suprafata, ce zic vecinii, etc.
2.
Demolarea unei case se face pe baza unui proiect tehnic si a unei autorizatii de demolare.