Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Part-time si indemnizatia pentr crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Part-time si indemnizatia pentr crestere copil

Buna ziua,

Fiind in plata pana la 5.08.2010, indemnizatie crestere copil pana la varsta de 2 ani, in cazul angajarii part-time se va suspenda plata?
Multumesc, IuliaP
Cu siguranta. Trebuie sa renuntati la indemnizatie.
Plata indemnizatiei se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care beneficiarul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.
In perioada cat beneficiati de indemnizatie pentru cresterea copilului nu puteti sa realizati venituri profesionale supuse impozitului pe venit.
2007_rozi a scris:

In perioada cat beneficiati de indemnizatie pentru cresterea copilului nu puteti sa realizati venituri profesionale supuse impozitului pe venit.

Plata se suspenda intr-adevar!
Exista o exceptie ...lucrul part -time la negru!:D
Corect Mihai....dar plata la negru nu este supusa impozitului de venit;)