Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... deces debitor - asigurare viata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

deces debitor - asigurare viata

X debitor a decedat; el a incheiat la obtinerea credutului (mic dealtfel - cca 2500 E) o asigurare de viata; a fost obligat de catre CEC.

X a decedat neasteptat; CEC nu a inmanat lui X un exemplar de pe asigurare;

ce poate face sotia supravietuitoare ?

1. Sa ceara CEC o copie = dar CEC nu are interes sa i-o dea.
(in mo obisnuit CEC impune obligatia incheierii unei asigurari de viata)

2. presupunem ca obtine asigurarea - ce poate face cu ea in mod realist ?

merci
Inteleg ca ati stat de vorba cu cineva de la banca.
Ce nu inteleg este de ce nu ati gasit disponibilitate la dialog.
Faptul ca au trecut doua saptamani de la deces nu poate fi de natura sa inlature dreptul de a incasa indemnizatia.
Anuntati banca in scris despre producerea decesului,anexand copia certificatului de deces.
Discutati cu cineva din conducere in ideea de a sti daca banca este desemnata beneficiar pe acea polita.
Daca aceasta este situatia,este necesar sa cunoasteti daca suma asigurata(indemnizatia cuvenita) depaseste valoarea creditului contractat.Numai in aceasta situatie sunteti in drept sa primiti suma de bani,fiind necesar certificatul de mostenitor.

Va spun parerea mea,dv. procedati cum credeti ca este mai bine.
Mi se pare incredibil,sa nu existe interes din partea bancii,spre rezolvare.
multumesc