avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... deces debitor - asigurare viata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

deces debitor - asigurare viata

X debitor a decedat; el a incheiat la obtinerea credutului (mic dealtfel - cca 2500 E) o asigurare de viata; a fost obligat de catre CEC.

X a decedat neasteptat; CEC nu a inmanat lui X un exemplar de pe asigurare;

ce poate face sotia supravietuitoare ?

1. Sa ceara CEC o copie = dar CEC nu are interes sa i-o dea.
(in mo obisnuit CEC impune obligatia incheierii unei asigurari de viata)

2. presupunem ca obtine asigurarea - ce poate face cu ea in mod realist ?

merci
Cel mai recent răspuns: dumitru2000 , utilizator 00:04, 5 August 2009
Inteleg ca ati stat de vorba cu cineva de la banca.
Ce nu inteleg este de ce nu ati gasit disponibilitate la dialog.
Faptul ca au trecut doua saptamani de la deces nu poate fi de natura sa inlature dreptul de a incasa indemnizatia.
Anuntati banca in scris despre producerea decesului,anexand copia certificatului de deces.
Discutati cu cineva din conducere in ideea de a sti daca banca este desemnata beneficiar pe acea polita.
Daca aceasta este situatia,este necesar sa cunoasteti daca suma asigurata(indemnizatia cuvenita) depaseste valoarea creditului contractat.Numai in aceasta situatie sunteti in drept sa primiti suma de bani,fiind necesar certificatul de mostenitor.

Va spun parerea mea,dv. procedati cum credeti ca este mai bine.
Mi se pare incredibil,sa nu existe interes din partea bancii,spre rezolvare.
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurare in caz de deces-recuperare de la firma de asigurari andwu andwu Buna ziua si multumesc anticipat ptr raspunsuri. Tatal meu a contractat un credit de consum cu BRD Finance incheind totodata o polita de asigurare atasata la ... (vezi toată discuția)
Polita asigurare deces daiana antonescu daiana antonescu Am un credit,pe numele sotului,asigurat printr-o polita asigurare deces. Sotul meu a decedat de curand. Pot cere amanarea platii ratelor, pana la solutionarea, ... (vezi toată discuția)
Intrebare nelutibuleac nelutibuleac daca o persoana a contractat un credit cu buletinul,si dupa 3 ani a decedat,firna de asigurare preia ratele restante,stiind ca in contract se prevede asigurare ... (vezi toată discuția)