Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Va rog sa ma ajutati
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Va rog sa ma ajutati

Buna ziua, prietenul meu lucra intr-o companie telecom in cadrul unui magazin si s-au intamplat urmatoarele: lucra de 3 saptamani in cadrul companiei, nu a semnat niciun contract de munca, nicio declaratie pe propria raspundere, niciun fel de contract de colaborare, nici semnat pe gestiune, pe absolut nimic. Cand a fost lasat singur pe tura dintr-o intamplare "nefericita" a disparut o suma de bani din gestiunea companiei. Nu vrea sa renunte la job-ul respectiv si vrea sa ajunga la o intelegere cu respectiva companie pt a restitui banii care au disparut dar inainte vrea sa stie ce i se poate intampla in cazul de fata. Multumesc
furtul cade la intelegere , daca se inapoiaza suma respectiva nu pateste nimica iar daca nu se inapoiaza suma se duce la puscarie
Ce vreti sa spuneti prin intamplare "nefericita"?
De regula toate magazinele au camere de supraveghere video. Sau magazinul respectiv nu avea?
Orice angajator este obligat sa incheie contract de munca inainte de inceperea activitatii, asa ca poate face o reclamatie la ITM daca nu exista c..m..

Nu exista contract, nu exista angajat, nu exista paguba!
Camere existau, dar niciun in spate unde se tineau banii, ele nu dovedesc decat ca lucra acolo ilegal? vrea sa stie sigur pt ca vrea sa ajunga la o intelegere cu firma respectiva
Cat este prejudiciul? In ce erau tinuti banii, seif? A primit vreun cod de acces, exista dovezi ca avea acces la bani? Trebuie angajat un avocat.
pana in 4000 lei, nu exista un seif decat un plic care era tinut in spate, nu cod de acces iar la bani avea si urmatoarea tura acces fara sa anunte in prealabil, totul se facea pe incredere