Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate si indemnizatie de handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate si indemnizatie de handicap

Buna ziua,
In cazul unui pensionar de invaliditate, cu pensie sociala, adica pensia de pe decizie este mai mica decat pensia sociala, se poate cumula pensia de invaliditate sociala cu indemnizatia de handicap? Adica, daca ar primi si indemnizatie de handicap atunci i s-ar scadea din pensia sociala?

Multumesc
Indemnizatia de handicap se poate cumula cu orice tip de pensie.
Am inteles ca se poate cumula dar fiind vorba de o pensie de invaliditate sociala nu stiu daca nu se scade din pensia sociala valoarea indemnizatiei de handicap, adica ar primi mai mica pensia sociala.
Gasiti toate informatiile aici:

[ link extern ]
buna se cumuleaza cele doua fara a se scadea nimica indeferent de cat e valoarea pensie de invalidiate