Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata - caz de dizabilitate - handicap ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata - caz de dizabilitate - handicap preexistent

Bun gasit. Sunt nascut in decembrie 1976, angajat din mai 2006, fara intreruperi, cu salariu minim pe economie. Am o dizabilitate – grad 2, accentuat, din nastere. As dori sa stiu cum ma pot pensiona, anticipat, partial.

Stiu ca ti se scade 0,15 % lunar daca te pensionezi mai inainte cu 8 – 9 ani, fata de termenul de drept. De asemeni, exista o reducere a varstei de pensionare cu 10 ani, pentru acest grad (2).

Cum se calculeaza corect, in aceasta situatie?

Multumesc!
Limita de varsta la 55 de ani, daca indepliniti conditia de stagiu de 23 ani 4 luni in conditii de handicap accentauat.
In acest caz pensia nu este cu penalizare.
multumesc! si cu penalizare se poate, cu scaderea de 0,15?
Nu.
Pensia anticipata partiala este la 60 de ani.
bun.

doresc mai inainte de 55 de ani. cum pot?

si daca nu pot, ma pot pensiona pe caz de invaliditate?
Detalii despre pensia de invaliditate gasiri, aici:
[ link extern ]
Carp Mircea, utilizator