avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata - caz de dizabilitate - handicap ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata - caz de dizabilitate - handicap preexistent

Bun gasit. Sunt nascut in decembrie 1976, angajat din mai 2006, fara intreruperi, cu salariu minim pe economie. Am o dizabilitate – grad 2, accentuat, din nastere. As dori sa stiu cum ma pot pensiona, anticipat, partial.

Stiu ca ti se scade 0,15 % lunar daca te pensionezi mai inainte cu 8 – 9 ani, fata de termenul de drept. De asemeni, exista o reducere a varstei de pensionare cu 10 ani, pentru acest grad (2).

Cum se calculeaza corect, in aceasta situatie?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: tarabuzan , utilizator 14:13, 7 Aprilie 2020
Limita de varsta la 55 de ani, daca indepliniti conditia de stagiu de 23 ani 4 luni in conditii de handicap accentauat.
In acest caz pensia nu este cu penalizare.
multumesc! si cu penalizare se poate, cu scaderea de 0,15?
Nu.
Pensia anticipata partiala este la 60 de ani.
bun.

doresc mai inainte de 55 de ani. cum pot?

si daca nu pot, ma pot pensiona pe caz de invaliditate?
Detalii despre pensia de invaliditate gasiri, aici:
[ link extern ]
Ultima modificare: Vineri, 27 Martie 2020
Carp Mircea, utilizator

Alte discuții în legătură

Pensie pirvuralucam pirvuralucam Buna ziua, mama mea are pensie pentru limita de varsta de 704 lei si pensie de invaliditate de 375 lei. Astazi a primit o decizie prin care i se spune ca ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie sociala pt persoana cu handicap Maria birloiu Maria birloiu Daca o persoana are indemnizatie de handicap 375 lei lunar si nu a lucrat niciodata, poate primi indemnizatie sociala de 704 lei? (vezi toată discuția)
Pensionare cu 4 ore. netsky netsky Buna ziua!Sufar de schizofrenie.Am certificat de handicap grad accentuat.Lucrez de 9 ani intr un magazin.Ma simt din ce in ce mai rau.Nu mai rezist 8 ore.As ... (vezi toată discuția)