Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... indice de corectie punctaj pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

indice de corectie punctaj pensie

Buna ziua,
desi am citit OUG 68/2014 ref la acest lucru nu am inteles ce indice de corectie se aplica la punctajul de pensie in urmatoarea situatie: am iesit la pensie anticipata partiala cu data de 30.11.2014, iar decizia privind acordarea pensiei este din 12.01.2015.
multumesc!
Indicele de corectie este cel valabil la data punerii in plata a pensiei.
se poate sa precizati valoarea acestuia? tocmai ce v-am spus ca nu inteleg din OUG amintit....
multumesc!
Indicele de corectie la data de 30/11/2014 a fost de 1,07.
Daca v-ati deschis drepturile incepand cu 30/11/2014 nu aveti legatura cu acea ordonanta.
asta vroiam sa aflu pt ca perioada respectiva nu se regasea acolo si nu am stiut cum sa interpretez .
Multumesc foarte mult!