avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... P.V. - neprezentare acte
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

P.V. - neprezentare acte

Buna ziua,

In data de 01.08 a.c. am circulat cu autoturismul fara a avea actele asupra mea (nici pe alte mele nici ale masinii, uitate acasa na #-o). Am fost oprit de catre un Agent pe DN39 (in dreptul localitatii Neptun).

S-a intocmit un proces verbal, amenda 360-400 RON (180 in 48 de ore) pe care eu as cam dori sa o contest.
Articolele invocate sunt 44(2) din OUG 195/2002 sanctionat prin 99(2) si art. 147(1) din HG 1391/06 (cred ca asa scrie dar n-am auzit de ea).

Problema mea este ca pe PV este bifata casuta cu avertisment si nu amenda iar la casuta "confiscare" imi apare "conf. cu art. 108 (1) lit. a pct 7 OUT 195/05" (motivul ofocial pentru care m-a oprit fiind circulatia fara luminile de intalnire .. desi erau puse).


Exista vreo sansa de castig daca as cere anularea PV-ului sau macar transformarea sa in ceea ce scrie .. avertisment (fara sa platesc) ..?

Multumesc in avans.
Cel mai recent răspuns: Dan Top , Avocat 07:50, 4 August 2009
ontestati POV caci exista sanse reale sa fie anulat sau in cel mai rau caz sa fiti sanctionat numai cu avertisment


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Greseli in procesul verbal klaudiu85 klaudiu85 As avea nevoie de raspuns pt cateva intrebari: 1.Este gresi daca in procesul vb agentul a bifat si casuta de avertisment si casuta amenda? 2.agentul a scris ... (vezi toată discuția)
Contestare amenda circulatie ardei2011 ardei2011 Am fost sanctionat pentru nepurtarea centurii de siguranta si lipsa talonului masinii. Astfel, am primit avertisment pentru lipsa talonului si amenda + ... (vezi toată discuția)
Contestare pv mariusoi1233 mariusoi1233 buna ziua , ma un pv de traversare strada prin loc nepermis si va rog sa ma ajutati sa imi spuneti dc pot sa il contest in ziu a de 08 12 2012 ora 12.25 pe ... (vezi toată discuția)