Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... P.V. - neprezentare acte
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

P.V. - neprezentare acte

Buna ziua,

In data de 01.08 a.c. am circulat cu autoturismul fara a avea actele asupra mea (nici pe alte mele nici ale masinii, uitate acasa na #-o). Am fost oprit de catre un Agent pe DN39 (in dreptul localitatii Neptun).

S-a intocmit un proces verbal, amenda 360-400 RON (180 in 48 de ore) pe care eu as cam dori sa o contest.
Articolele invocate sunt 44(2) din OUG 195/2002 sanctionat prin 99(2) si art. 147(1) din HG 1391/06 (cred ca asa scrie dar n-am auzit de ea).

Problema mea este ca pe PV este bifata casuta cu avertisment si nu amenda iar la casuta "confiscare" imi apare "conf. cu art. 108 (1) lit. a pct 7 OUT 195/05" (motivul ofocial pentru care m-a oprit fiind circulatia fara luminile de intalnire .. desi erau puse).

Exista vreo sansa de castig daca as cere anularea PV-ului sau macar transformarea sa in ceea ce scrie .. avertisment (fara sa platesc) ..?

Multumesc in avans.
ontestati POV caci exista sanse reale sa fie anulat sau in cel mai rau caz sa fiti sanctionat numai cu avertisment