Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Anulare cerere de chemare în judecată
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Anulare cerere de chemare în judecată

Am aflat întâmplător de pe portal.just.ro că cererea de chemare în judecată pe care am depus-o a fost anulată pe motiv că nu au fost depuse la dosar niște înscrisuri solicitate de instanță. Am aflat ulterior de la grefier o parolă și m-am logat pe portalul instanței unde am aflat că-mi fusese trimisă cu cca. o lună înainte o REZOLUŢIE DE VERIFICARE CERERE DE CHEMARE IN JUDECATA în care mi se cerea să depun niște înscrisuri sub sancțiunea anulării cererii.

Cum rezoluția nu am primit-o in poștă, intenționez să depun cerere de reexaminare. Cum pot, însă, dovedi că actul procedural nu mi-a fost comunicat?

În plus, trebuie să depun actele solicitate de instanța de fond la instanța care va face reexaminarea? Sau va trebui să aștept să mai fiu încă o dată citat căci instanța deja s-a pronunțat anulând cererea? Sau va trebui să depun actele într-o adresă separată și apoi să fac cererea de reexaminare menționând că am depus actele la dosar imediat ce am aflat de solicitarea instanței de fond?
verificati dosarul de la instanta si vedeti conform ce au considerat ei ca s-a comunicat acea rezolutie...apoi vedeti cum combateti,,,,,,daca nu ati achitat taxa de timbru puteti oricand depune din nou actiunea cu actele care v-au fost solicitate prin acea rezolutie...de regula aceste anulari nu se prea "repun" pe rol.....
Termenul de formulare a cererii de reexaminare este de 15 zile de la comunicarea incheierii prin care s-a dispus anularea cererii..[Art.200(6)NCPC].Mergeti la arhiva instantei si verificati daca vi s-a comunicat adresa prin care vi s-a pus in vedere sa comunicati inscrisurile sub sanctiunea anularii cererii.Nu trebuie sa dovediti ca, nu ati primit adresa respectiva de la instanta, deoarece nu puteti face proba negativa.