avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... protectia girantului la un credit ipotecar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

protectia girantului la un credit ipotecar

Buna seara,
As dori sa va cer sfatul in legatura cu un credit ipotecar. Asadar, fratele meu face un credit ipotecar (prima casa) la care eu voi fi girant.

Intrebarea mea este, ce ma sfatuiti sa fac (acte aditionale) inainte sa semnez contractul, pt. a ma proteja in cazul in care ar aparea probleme cu plata ratelor, probleme cu banca si in final problemele care implica girantul.

multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriel Stelea , Avocat 10:17, 4 August 2009
Orice act semnati intre dvs si frate in care banca nu este parte directa nu ii este opozabil!
Ca atare banca va va executa imediat daca fratele nu isi plateste ratele si daca nu are bunuri executabile!
Atentie mare!
B-)
Cum v-a spus si dl. Mihai Grigore, raspunsul este sa nu girati, daca nu vreti sa aveti vreo raspundere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprumut garantie ipotecara TheoMe TheoMe Am facut un imprumut cu garantie ipotecara pentru altcineva, acesta garantand cu casa lui. Ce riscuri sunt pentru mine in cazul in care acesta nu va mai plati ... (vezi toată discuția)
Probleme cu creditul maria51 maria51 am girat pe un coleg la banca DECEBAL DEVA,colegul a mai contactat un credit cu gaj apartament,mentionez ca ambele credite le-a facut in acelas an,la creditul ... (vezi toată discuția)