Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... post temporar reinfiintat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

post temporar reinfiintat

Exista in practica instantelor acceptata ca legala expresia

Reinfiintarea temporara a unui post numai pentru punerea in executare a hotararii judecatoresti

Daca instanta a anulat decizia de concediere societatea nu ar trebui sa modifice vechea organigrama astfel incat sa se demonstreze ca postul nu a fost desfiintat niciodata?
Postul respectiv a fost desfiintat ? S-a modificat organigrama societatii?
Da.Postul s-a desfiintat si organigrama a fost modifica la data concedierii.Dar instanta a decis anularea deciziei de concediere si repunerea in postul detinut anterior.Societatea a infiintat doar temporar postul pentru punerea in executatre a sentintei.Este legal tinand cont ca salariatul avea contract incheiat pe durata nedeterminata?
Buna seara,
Cum adica a infiintat temporar postul? A reincadrat salariatul pe durata determinata? L-a concediat din nou?
Da.A reinfiintat postul temporar (cateva ore) timp in care salariatul a semnat actul aditional la contract care era pe durata nedeterminata.In aceiasi zi a primit decizia de concediere, pe motiv ca postul a fost desfiintat cand salariatul a fost concediat prima data si nu mai exista in organigrama.Nu se mai intelege nimic.S-a respectat sau nu decizia judecatoreasca.
Pt ce motiv a fost anulata concedierea de catre instanta?