Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... pot formule cerere de punerea sub interdictie ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

pot formule cerere de punerea sub interdictie impotriva unui grup infractional organizat?

Pot formula cerere de punerea sub interdictie impotriva unui grup infractional organizat?

Ma intereseaza punerea sub interdictie din interesul legitim al dreptului la viata si integritate fizica si psihica, adica interzicerea unor persoane sa se apropie de mine sau de familia mea, iar a altora de a efectua acte administrative sau judiciare in legatura cu mine sau familia mea, deoarece unele persoane din acest grup infractional organizat sunt functionari publici pe care nu-i da nimeni afara fiindca in aceasta zona din provincie nu prea functioneaza statul de drept...

Va rog sa mentionati legile in baza carora va sustineti opiniile, ca sa le pot folosi in instanta

Multumesc
Din pacate confundati 2 notiuni, punerea sub interdictie cu emiterea unui ordin de protectie,ordinul de protectie este admisibil doar in cazurile de violenta domestica si poate fi emis impotriva sotului /concubinului agresor la solicitarea victimei violentelor fizice.psihice etc.Punerea sub interdictie artv 164 C.Civ.se refera la cu totul alta situatie.Dvs aveti varianta formularii unor plangeri penale daca credeti ca au fost savarsite fapte de natura penala,alte variante juridice nu aveti.
Se poate, art. 111 din CC nu prevede cazul meu.

Am observat mai demult o hotarare de punerea sub interdictie a unei persoane sa nu se apropie la 100 de metri de reclamant. Nu retin detaliile...

Un "judecator" a intentat proces de punerea mea sub interdictie pentru ca l-am prins in flagrant savarsind o caruta de infractiuni impotriva mea, infractiuni de falsurile in inscrisuri, de coruptie si altele, toate flagrante, si a pierdut procesul. Evident nu e un caz de violenta domestica...

Eu cred ca punerea sub interdictie e stabilirea alienarii mintale / debilitatii mintale a unui individ sau mai multi indivizi e cererea principala, iar cererile accesorii sunt altceva, adica masurile de siguranta pe care le solicit...

dar de fapt si asta e intrebarea, daca legea prevede, altfel demersul judiciar e inutil ca al "judecatorului" pe care o sa-l chem in judecata pentru calomnie...

Cred ca m-am dumirit... nici macar persoanele cu certificat medico-legal nu pot fi puse sub interdictie, decat daca sunt total lipsite de discernamant

[ link extern ]

Singura solutie e materia penala

Multumesc
Accidental am gasit speta despre care am intrebat. Are de-a face cu acest articol de Cod civil

Ocrotirea personalitatii umane Art. 252
Orice persoana fizica are dreptul la ocrotirea valorilor intrinseci fiintei umane, cum sunt viata, sanatatea, integritatea fizica si psihica, demnitatea, intimitatea vietii private, libertatea de constiinta, creatia stiintifica, artistica, literara sau tehnica.

de aparare Art. 253
(1) Persoana fizica ale carei drepturi nepatrimoniale au fost incalcate ori amenintate poate cere oricand instantei:
a) interzicerea savarsirii faptei ilicite, daca aceasta este iminenta;
b) incetarea incalcarii si interzicerea pentru viitor, daca aceasta dureaza inca;
c) constatarea caracterului ilicit al faptei savarsite, daca tulburarea pe care a produs-o subzista.

...e un fel de punerea sub interdictie dar nu in sensul ca e sau nu alienat mintal autorul faptei ilicite, ci in sensul interzicerii faptei ilicite, si incetarea incalcarii si interzicerea pentru viitor...
[ link extern ]

drept personal nepatrimonial, drept subiectiv fară conţinut economic, strâns legat de persoana omului şi care, ca atare, este absolut, nesusceptibil de a fi cedat prin act juridic ori transmis prin moştenire sau exercitat prin reprezentanţi. In afara cazurilor când legea ar dispune altfel, dreptul la acţiune pentru valorificarea în justiţie a dreptului personal nepatrimonial este imprescriptibil. Sunt drepturi personale nepatrimoniale: dreptul la viaţă, sănătate şi integritate corporală, la nume, la onoare, la reputaţie etc.

Detalii: [ link extern ]