Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu crestere copil pentru sot
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu crestere copil pentru sot

Buna ziua,
Sunt angajata cu 2 ore, urmeaza sa nasc pe 15 martie 2016. Din varii motive ne-am hotarat sa isi ia sotul concediu crestere copil. Intrebarea mea este: daca eu imi dau demisia pe 1 martie, sotul poate solicita crestere copil odata cu nasterea copilului? Nu as vrea sa stau in cele 42 de zile de concediu obligatorii de dupa nastere. Multumesc anticipat!
Acordarea concediului pentru cresterea copilului nu are nici-o legatura cu calitatea de salariat sau nu a celuilalt parinte al copilului.
Eu am citit ca are legatura, mama trebuie sa stea in concediu post-natal 42zile iar tatal poate solicita concediu crestere copil incepand cu ziua urmatoare....
Vedeti raspusurile primite aici:
www.avocatnet.ro/content/for...