avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... prenatal si concediu de ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

prenatal si concediu de ingrijire copil

eu lucrez la o societate de 2 ani cu carte de munk pe 4ore,si trebuie sa nasc in octombrie,as dori dc se poate sa intru eu in cele 126zile post si prenatal si sotul meu sa intre in concediu de crestere a copilului.se poate si in ce conditii,eu dupa ce 42zile dp nastere sunt obligata sa ma intorc la locul de nastere si atunci trebuie sa depuna el actele pt cei 2 ani sau imediat dp ce nasc trebuiesc depuse actele de catre sotul meu.va multumesc
Cel mai recent răspuns: marcovicicatalina , utilizator 18:49, 9 August 2010
dupa 42 de zile treb sa i se suspende lui contractul de munca si cu decizia de suspendare si adev de venit in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului sa se duca sa depuna dosarul.Banuiesc ca sotul are cum sa obtina mai multi bani pe concediu?
eu as dori sa mi dau eu demisia dp cele 42 zile k sa poata beneficia el de acei 2 ani pt k lucreaza la armata
dp cele 42 zile legea imi permite k eu sa mi dau demisia pt k as vrea sa mi caut in alta parte de munk.cele 126 de zile vor fi platite de catre angajator obligatoriu sau ele pot sa nu mi dea banii pe acele zile .sotului meu ii va merge vechimea cei 2 ani va multumesc
deci ce ar trebui sa fac sa intru in cele 126 zile si dp aia sa mi dau demisia in acest timp sotul meu sa depuna actele pt cei doi ani la unitate va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de ingrijire copil marcovicicatalina marcovicicatalina sunt la inceputul luni a 9 de sarcina muncesc cu 4 ore contract din aug 2008,si nu as vrea sa intru eu in cei 2 ani ci sotul meu.as dori sa stiu eu pot ... (vezi toată discuția)
As dori sa mi raspunde ti la o intrebare Balan1998 Balan1998 Am fost in concediu de risc maternal...am fost si in cel de 42zile de lahuzie si acum am intrat in cel de 120 de zile...dupa ce le termin pot baga dosaru de ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil pentru sot Andrew_G Andrew_G Buna ziua, Sunt angajata cu 2 ore, urmeaza sa nasc pe 15 martie 2016. Din varii motive ne-am hotarat sa isi ia sotul concediu crestere copil. Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)