Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

penal

daca cineva face o plangere panala impotriva unei persoane si impotriva comisiei de fond funciar a unei comune invocand 4 articole adica art.320,321,323si 297 iar procurorul nu ancheteaza nimic dar da o ordonanta de disjungere adica il claseaza dar mai spune ca subzista ceva de genul ca nu se poate pune in miscare actiunea penala impotriva celeilalte persoane adica s-a depus dosarul la parchetul de pe langa judecatorie iar ordonanta a fost data de parchetul curtii de apel.a facut plangere la procurorul general al curtii de apel iar acum la judecatorul de camera preliminara art.340 intrebarea mea esteau sanse sa se trimita dosarul la procuror din nou pentru stringere de probe deoarece nu s-a verificat nimic si in plangerea facute sunt fapte cu indicii precise chiar si cu acte doveditoare
Ar putea exista șanse, în măsură în care se va considera necesară retrimiterea dosarului la procuror.
de fapt la ce am relatat eu ce trebuie sa judece acest judecator de camera preliminara? v-a fi un sg judecator sau trei? la termenul dat v-a trebui sa fie prezente toate partile inclusiv procurorul?
Judecătorul judeca ceea ce a fost sesizat sa judece.

Șansele depind în concret de ceea ce se afla la dosar.