Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie apartament catre copii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie apartament catre copii

Buna ziua,
Aduc in discutie o situatie in care se afla mama mea si la care as dori sa cunosc parerile dvs.
Mama mea s-a casatorit cu tatal meu in 1974, din casatorie rezultand 2 copii. In anul 1989 tata paraseste domiciliul conjugal, un apartament cu chirie la stat. In anul 1992, apartamentul este cumparat de catre mama mea cu avans si rate la CEC de la stat, tatal renuntand la el printr-o declaratie notariala astfel ca pe CF apare inscrisa doar mama. In anul 1996 se pronunta divortul intentat de tatal meu in care nu se prevede nici un fel de partaj.
Intrebarea mea este: mama mea poate sa doneze apartamentul mie sau fratelui meu, sau sa-l vanda ?, Este nevoie de partaj?
Multumesc anticipat !
dollar_007 a scris:

[...]In anul 1992, apartamentul este cumparat de catre mama mea cu avans si rate la CEC de la stat, [...]

Ce scrie in contract, casatorita sau necasatorita?

dollar_007 a scris:
[...]Este nevoie de partaj? [...]

Asa ar trebui.
In contract nu scrie ca este casatorita sau necasatorita...doar numele ei. Interesant... cum s-a inscris in CF numai pe numele mamei apartamentul, desi ei nu erau divortati legal ?
Cred ca notarul o va intreba daca este/a fost casatorita si cand s-a pronuntat divortul, inainte/dupa 1992.

p.s. ...caz in care va trebui sa spuna adevarul
trandafir2, moderator
Daca in cartea funciara e singurul proprietar, se poate sa scape si fara partaj. Daca va respinge un notar, mai incercati si la altii.
Cine stie ce declaratie a dat tatal si poate pe baza ei, s-a intabulat ca bun propriu.
gi-jane2, moderator
Notarul la care a fost a cerut sa vina si tatal meu pentru a face partajul. Acesta se poate razgandi acum si poate sa nu mai recunoasca ce a declarat atunci, avand in vedere ca el s-a recasatorit intre timp si poate cealalta sotie ar dori cota parte din apartamentul tatalui, ceea ce nu mi se pare corect si moral....dar asa sunt legile:(. Singurul act pe care-l are mama este plangerea facuta de tatal meu prin care a intentat divortul in care declara ca i-a lasat apartamentul si bunurile din el mamei mele. Nu stiu cat de relevanta este aceasta....