Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... ACCES PE PROPRIETATE
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

ACCES PE PROPRIETATE

Un lot mare a fost dezmembrat in parcele. Am cumparat o parcela teren pt care am platit si o cota indiviza pt drumul de acces , trecuta in cartea funciara la A1.Aceasta se invecineaza cu alte 2 parcele de teren la care proprietarii nu au cota indiviza trecuta in CF la A1 , dar se specifica o cota actuala si care folosesc drumul de acces , uneori chiar o blocheaza cu diferite materiale . Este legal sa foloseasca drumul de acces ?
Daca drumul respectiv nu este drum public si nu exista drept de proprietate ( cota parte) nu se poate folosi decat daca exista un drept de servitute de trecere.