avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... BO fara acoperire modalitate eficienta de recuperare a ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

BO fara acoperire modalitate eficienta de recuperare a creantei

Am nevoie urgent de un sfat in legatura cu urmatoarea problema: o societate in urma vanzarii directe a unor produse primeste un BO la ordin care ulterior a fost refuzat la banca pentru ca nu avea acoperire. Care este modalitatea cea mai rapida de punere in executare a BO: cerere de investire a BO de catre instanta cu formula executorie sau recuperarea creantei cu ajutorul unor firme specializate in acest sens?
Eu ma gandeam la prima varianta.....ce ziceti e corect?
Cel mai recent răspuns: Anca Marin , utilizator 11:25, 6 August 2009
Va gandeati foarte corect .B-)
Varianta 2 nu ar face decat sa ii mai acorde timp societatii debitoare!
Imi putetri spune va rog care este valoarea taxei de timbru judiciar si a timbrului judiciar? Mii de multumiri
Ultima modificare: Marți, 4 August 2009
COSTACHE AURORA, utilizator
Buna ziua,
Am si eu nevoie de ajutor intr-o problema...daca se poate sa ma lamureasca cineva..
Am avut un BO eliberat de noi(firma)catre un furnizor al nostru,acest bilet a fost emis eronat(suma in cifre nu corespunde cu cifra in litere) cifra in litere fiind mult mai mare decat suma in cifre pe care o si datoram acestui furnizor.Acest bilet a fost girat catre inca 3 firme,acesta ajungand la ultima fara a se fi sesizat aceasta problema. Problema cea mai mare este ca banca a cerut sa fie onorata suma in litere...ceea ce nu era posibil...am onorat biletul partial(adica am platit suma reala de plata) iar restul a fost refuzat. Astfel firma noastra a intrat in Centrala Incidentelor de Plati la Banca Nationala.

Intrebarea mea este...
1 De ce a trebuit sa fie respins
2 Cine putea oprii aceasta eroare(in circuit)
3 Sucursala noastra putea oprii aceasta problema sa nu se ajunga aici?
4 Ce demersuri trebuiesc facute si de cine pentru a iesi din acest C.I.P?
va rog mult..astept un raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bilet la ordin depus "gresit" marian230 marian230 Buna O intrebare..de procedura Am garantat cu BO o achizitie de marfa in valoare x. scadenta la o anumita data Intelegerea, din pacate doar verbala, a fost ... (vezi toată discuția)
Bilet la ordin refuzat misu76 misu76 Buna seara! Am un bilet la ordin care mi-a fost rejectat(nu a fost primit de catre banca),pe motiv ca suma in litere nu corespunde cu suma in cifre. Desi am ... (vezi toată discuția)
Taxa timbru-investire b.o ContSters154162 ContSters154162 Pentru investirea cu formula executorie a unui Bilet la Ordin cat este taxa de timbru? Multumesc.:D (vezi toată discuția)