Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bilet la ordin refuzat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bilet la ordin refuzat

Buna seara!
Am un bilet la ordin care mi-a fost rejectat(nu a fost primit de catre banca),pe motiv ca suma in litere nu corespunde cu suma in cifre.
Desi am solicitat firmei respective sa i-mi elibereze alte B.O. ,aceasta refuza pe motiv ca nu stie cand o sa poata plati.Aceasta firma mai are refuzuri la plata.
Mentionez ca am factura rosie cu stampila.
Ca urmare care ar fi pasii care trebuiesc facuti pt. recuperarea creantei?
misu76, utilizator
puteti folosi BO si factura in cadrul somatiei de plata. BO nu este bun ca si instrument de credit insa este bun ca proba privind dovada creantei ca certa, lichida si exigibila.
Ok.Multumesc!